Στην 6η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μελβούρνης ο αθλητής μας Ανδρέας Βαζαίος

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέλαβε την 6η θέση στα 100μ. μικτή ατομική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη.

Ο Ανδρέας Βαζαίος δεν μπόρεσε να κολυμπήσει τόσο γρήγορα στον τελικό στα 100μ. μικτή ατομική, όσο στον ημιτελικό και με επίδοση 51.80 κατέλαβε την 6η θέση στο αγώνισμα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε στον τελικό με την 4η καλύτερη επίδοση του ημιτελικού, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ στα 51.47, δημιουργώντας προσδοκίες για τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου, που αν ερχόταν θα ήταν το πρώτο για την Ελλάδα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Ιταλός, Τόμας Τσεκόν από τα 51.60 στον ημιτελικό, τώρα κατέβηκε στα 50.97 και έγινε πρωταθλητής κόσμου.
Στο βάθρο τον ακολούθησαν οι δύο Καναδοί που μετείχαν στον τελικό, ο Χαβιέ Ασεβέδο με 51.05 και ο Φίνλεϊ Κοξ με 51.10.

Έτσι η 4η θέση από τον Ανδρέα Βαζαίο στα 200μ. μικτή ατομική από το περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Άμπου Ντάμπι, παραμένει η καλύτερη θέση για την Ελλάδα στα 29 χρόνια ιστορίας της διοργάνωσης.